Ugrás a tartalomra

Vesebetegség

Vese ábrája

Ön két vesével rendelkezik. Ezek babszem alakúak és mindegyik körülbelül ökölnyi méretű. Ezek a gerinc két oldalán, háta közepének közelében helyezkednek el. A legtöbb ember azt gondolja, hogy a vese kizárólag a vizelet létrehozásáért felelős. Valójában a vesék jóval több feladatot látnak el

A vesék funkciója

A vesék funkciója

 

A vesék valójában vizeletet állítanak elő és a vizelet elvezető rendszeren keresztül távolítják el azt. A felesleges folyadék és az anyagcsere végtermékek, a vizelettel együtt, kijutnak a testből, mintha egy szűrőn keresztül haladnának át. Ezen felül a sav-bázis egyensúlyt is a vesék szabályozzák, hogy megakadályozzák a vér savas irányba való eltolódását.

A vesék fontos szerepet játszanak hormontermelésük útján a vérnyomás szabályzásában is. A vesékből származó hormonok, mint például az eritropoietin, a vörösvértesteknek a csontvelőben való keletkezését szabályozzák. A vesék hatással vannak a vérben lévő kálcium mennyiségére és a D-vitamin termelésére is. Ez a vitamin a csontok szilárdságát biztosító ásványi anyagok beépüléséhez elengedhetetlen.

Tudta?

  • A vesék a felesleges folyadékot és méreganyagokat a nap 24 órájában távolítják el
  • Az egészséges vesék naponta körülbelül a teljes vérmennyiséget 300-szor tisztítják meg
  • Ez azt jelenti, hogy körülbelül 1500 liter vér halad át a veséken minden nap

Mi okozza a krónikus veseelégtelenséget?

A krónikus veseelégtelenség (CKD - Chronic Kidney Disease) egy hosszú és általában lassú folyamat, ahol a vesék lassan elveszítik működőképességüket. Kezdetben nem észlelhető az idült vesebetegség. A korai jelek enyhék lehetnek, így lehet hogy nem veszi észre ezeket a tüneteket.

A veseelégtelenség diagnosztizálása általában szérum karbamid nitrogen, kreatinin vizsgálatával, és a glomeruláris filtrációs ráta (GFR) meghatározásával történik. A vérvizsgálat azt becsüli meg, hogy percenként mennyi vér szűrődik át a glomerulusokon. A glomerulusok apró szűrők a vesékben, amelyek a felesleges anyagokat távolítják el a vérből.

A krónikus veseelégtelenséget (KVE) öt stádiumba lehet besorolni. A vesének évekbe telhet, amíg a normál veseműködésből (KVE 1. stádium) eljut a krónikus veseelégtelenségig (KVE 5. stádium). A krónikus forma a maradandó vesekárosodás, amelyet például cukorbetegség, magas vérnyomás , a veseszövet különböző gyulladásai (glomerulonefritisz), vagy a veseműködést hosszú távon károsító gyógyszerek okoznak.

Mivel a korai szakaszokban lehetséges a folyamat lelassítása, ezért alapvető fontosságú a korai diagnózis, és hogy kezelőorvosával együttműködve megtalálja a megfelelő kezelési módszert.

A krónikus veseelégtelenség jelei és tünetei

A krónikus veseelégtelenség figyelmeztető jelei és tünetei nem mindig egyértelműek. Számos beteg szenved krónikus veseelégtelenségben anélkül, hogy tudna róla.

Melyek az esetleges figyelmeztető jelek?

  • Kevesebb vizelet keletkezik
  • Duzzanat a kézen, arcon és lábakon
  • Légszomj
  • Alvási nehézség
  • Étvágytalanság, hányinger, hányás
  • Magas vérnyomás
  • Hideg- és fáradtságérzet 
     

Minél hamarabb felismeri a tüneteket, annál hatékonyabban tud kezelőorvosa megfelelő kezeléssel beavatkozni. A megfelelő segítség és a megfelelő időzítés hatással lehet a vesebetegség előrehaladtára.

Idősebb betegnek tanácsot adó orvos

Milyen életmódváltás segíthet?

A különböző kezelési módszereken túl az életmód megváltoztatása is hatással lehet a krónikus veseelégtelenség folyamatára.

  • A magas vérnyomás és vércukorszint szabályozása
  • Egészséges diéta (kevesebb fehérje és só)
  • Testtömeg csökkentése
  • 3 x 30 perces aerobikus testedzés
  • Leszokás a dohányzásról
  • Egyes fájdalomcsillapítók elkerülése 
     

Mindig tartsa be kezelőorvosa tanácsát és az egészségügyi javaslatokat, mielőtt nagyobb változásokba kezdene!

Kapcsolódó tartalom
Élvezze az életet a betegség ellenére

Élvezze az életet a betegség ellenére.

Beteg és unokája a tóparton

Válassza a legjobb megoldást!